Droga Lysevegen do Lysebotn

autor Agnieszka
0 komentarze 608 wyświetlenia

Wioska na dnie Lysefiordu

Lyse to wioska położona na dnie Lysefiordu w Ryfylke w Rogaland. W bardzo odizolowanej dolinie, do której można było dawniej dotrzeć tylko łodzią. Sama nazwa oznacza „dno, koniec”.

Dawniej wioska miała nawet szkołę i kapliczkę, obecnie to miejscowość turystyczna odwiedzana przez 100.000 turystów rocznie, których głównym celem jest wędrówka na Kjerag i słynny kamień Kjeragbolten, to także punkt startowy dla skoczków Base Jumpingu.

Lysebotn przystań

Lysebotn ma dziś własny kemping, pensjonat i domki turystyczne. W okresie letnim dostępne są wycieczki kajakowe z przewodnikiem i inne atrakcje.

Latem prom turystyczny odpływa z Lauvvik i Forsand, gdzie turyści mogą podziwiać słynny Lysefjord od środka zobaczyć Preikestolen od dna fiordu lub zatrzymać się na kempingu tuż przy przystani, z której organizowane są wycieczki kajakami lub łodziami Rib.

Lysefiord

Łyse Power

Lysebotn jest w dużej mierze zamieszkana przez pracowników pobliskiej elektrowni wodnej Lysebotn i elektrowni wodnej Tjodan. W Kanale Lyse Power, woda spada na turbiny z wysokości 620 metrów. Obie elektrownie dostarczają energię elektryczną dla ponad 100 000 osób.

Droga Lysebotnvegen

Obecnie prowadzi do wioski spektakularna Lysebotnvegen, Lyseveien lub Lysevegen, która kończy się miejscowość Sirdal.

Lysebotnvegen należy do najtrudniejszych dróg w Norwegii, ze względu na duże nachylenie jej zbocza. To trasa dla kierowców o mocnych nerwach. Sam jej widok może przyprawiać o zawrót głowy.

Droga Lysevegen

Drogowa serpentyna

Jej ostre zakręty to ciasne agrafki, droga to najczęściej mijanka, wijąca się 27 ostrymi zakrętami. W dół prowadzi do wioski Lysebotn a w górę do restauracji widokowej Øygardstøl, która unosi się na 640 metrów nad dolinę. Znajduje się tak również parking i początek szlaku na Kjerag i Kjeragboletn. 

Parking Kjerag Lyseveien

Jezioro i tunel

Najwyższy punkt na drodze znajduje się w Andersnatn, 932 metrów n. p. m. Na dolnym odcinku rozpoczyna ja tunel o długości 1100 metrów. Zbudowana z dużą różnicą poziomu, 800 metrów na ostatnich 8 kilometrach i 340 stopniowym zakręcie przez bardzo wąski tunel.

Przystań Lysebotn

Kiedy otwierają

Otwierana jest zwykle w maju i otwarta najczęściej do października. Zbudowana w latach 1963- 1964 by służyć ciężarówkom wywożącym kamienie z budowy hydroelektrowni w Tjodan. Do tej pory dostęp do wsi Lysebotn był możliwy jedynie droga morską.

  • Lysevegen jest częścią znanej Suleskarroad z Telemarku przez Setesdal i Sirdal do Stavanger

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz

Open chat
W czym możemy pomóc?
Dzień Dobry.
W czym możemy pomóc?